top of page

Asany odwrócone

Dla mnie stanie na głowie czy na rękach kojarzy się z ogromnym lękiem! No i co dalej? Na szczęście są inne asany odwrócone, które Lubie wykonywać i na tę chwile na nich się skupiam w swojej praktyce.

Asany odwrócone to pozycje jogi, w których ciało znajduje się w odwróconej pozycji, zazwyczaj z głową poniżej bioder (także pies z głową w dół to już wstęp do takich pozycji). Te pozycje wymagają silnej kontroli nad ciałem, równowagi i skupienia. Są one znane z wielu korzyści, takich jak poprawa przepływu krwi, odprężenie umysłu, wzmocnienie mięśni rdzenia i poprawa równowagi.


Wiele osób doświadcza uczucia niepewności i strachu podczas praktykowania asan odwróconych. To zrozumiałe, ponieważ pozycje te wymagają zaufania do własnego ciała, zdolności do przezwyciężenia lęku przed upadkiem oraz koncentracji. Jednak właśnie w tych momentach, gdy pokonujemy własny strach, doświadczamy największego wzrostu i rozwoju zarówno na macie jogi, jak i w życiu codziennym.


Oto kilka przykładów asan odwróconych:

  1. Asana stania na głowie (Sirsasana): Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych pozycji w jodze, w której ciało znajduje się w pionowej pozycji, z głową opartą na macie jogi. Ta pozycja wymaga dużo siły w ramionach, koncentracji i równowagi.

  2. Asana stania na rękach (Adho Mukha Vrksasana): Pozycja ta to stanie na rękach, z ciałem skierowanym w górę i nogami w powietrzu. Jest to wyzwanie dla siły ramion i rdzenia oraz równowagi.

  3. Asana świeca (Salamba Sarvangasana): To pozycja odwrócona, w której ciało opiera się na ramionach, a nogi są skierowane w górę, prostopadle do podłoża. Ta pozycja wspomaga krążenie krwi i łagodzi objawy stresu.

  4. Asana nogi za głowę (Halasana): To pozycja, w której ciało jest zgięte w talii, a nogi znajdują się za głową. Halasana ma korzystny wpływ na kręgosłup, stymuluje narządy wewnętrzne i łagodzi zmęczenie.

  5. Asana Pincha Mayurasana: To pozycja, w której ciało znajduje się w staniu na przedramionach, z nogami uniesionymi w górę. Wymaga ona siły ramion, równowagi i koncentracji.


Praktykując te asany odwrócone, możemy nauczyć się radzenia sobie ze stresem, rozwijania siły fizycznej i psychicznej oraz przekraczania własnych ograniczeń. Ważne jest, aby praktykować je z ostrożnością, świadomością własnego ciała i w miarę swoich możliwości.

Comments


bottom of page