top of page

Kasza jaglana – wyjatkowy produkt zbożowy

Kasza jaglana powoli wraca do łask, jednak wciąż nie cieszy się dużą popularnością. Przyrządzana z łuskanego ziarna prosa jest jedna z najstarszych i najzdrowszych kasz.

kasza.jaglana.JPG

Ma neutralny smak – świetnie komponuje się zarówno w daniach słonych jak i na słodko. Uniwersalność nie jest jej jedyną korzyścią , kasza jaglana to także skarbnica wielu substancji wpływających pozytywnie  na zdrowie:

  1. Zawiera stosunkowo mało skrobi, co znaczy że jest nisko kaloryczna.

  2. Jest dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka.

  3. Występujący w niej w dużej ilości tryptofan stymuluje pracę układu odpornościowego.

  4. Jest prekursorem serotoniny, aminokwasu który wpływa na poprawę nastroju.

  5. Proso jest zbożem bezglutenowym,a więc kasza jaglana  jest idealna alternatywą dla ludzi chorujących na celiakie! W sklepach oprócz tradycyjnej kaszy można również znaleźć płatki  oraz mąkę jaglaną.

  6. Kasza jaglana jest jednym z niewielu produktów zbożowych posiadającym  właściwości alkalizujące. Dodana do diety  pomaga w utrzymaniu prawidłowej gospodarki kwasowo-zasadowej ustroju.

  7. Jagła zawiera krzemionkę, która korzystnie wpływa na włosy i skórę. Krzem pełni także  ważną funkcje w mineralizacji kości (zapobiega ich odwapnianiu).

  8. Kasza ta jako produkt zbożowy jest bogatym źródłem witamin z grupy B. Ponadto zawiera składniki mineralne takie jak magnez, wapń, fosfor, potas, żelazo, krzem.

  9. Proso ma odpowiedni stosunek wielonienasyconych kwasów tłuszczowych do nasyconych kwasów tłuszczowych, wynoszący 2:1. Proporcje te wpływają na prawidłowy profil lipidowy, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Więc spożywając kasze jaglaną dbasz o swoje serce!

Podsumowując, kasza jaglana jest źródłem wielu ważnych składników pokarmowych oraz pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Jej dodatek do diety urozmaica jadłospis. Może być zarówno głównym składnikiem posiłku, dodatkiem do drugiego dania jak i podawana  na deser. 

PAMIĘTAJ: W przygotowaniu kaszy jaglanej najważniejsze jest jej opłukanie!

Kommentare


bottom of page