top of page

Jak poradziłam sobie ze swoim trądzikiem

Dobrych 6 lat temu nagrałam wideo o tym że mam problemy z cerą i próbuje sobie z tym radzić zmianą diety.


Jakoś wideo jest lekko mówiąc słaba, ale nie znaczy to że nie ma ono żadnej wartości. Część informacji w tym wideo są troszkę przestarzałe, więc postanowiłam sprostować kilka rzeczy.

  1. Fast food i tłuste jedzenie może mieć wpływ na wygląd Twoje cery, tylko w taki sposób jak nam się wydawało. Bardzo często zdrowie naszych jelit ma wpływ na to jak wygląda nasza skóra. Jeżeli nasze jedzenie jest mało odżywcze i wysoko przetworzone to mogą pojawić się problemy.

  2. Mleko krowie i jego przetwory nadal są uważane jako produkty mające duży wpływ na stan naszej skóry. Jest to jeden z pierwszych składników diety, z którego zaleca się zrezygnować w diecie osób z wypryskami.

  3. Miesiąc to nie jest wystarczający czas żeby wyczyścić naszą cerę. Na pewno po takim czasie na odpowiedniej diecie zauważymy różnicę natomiast często czeka nas dłuższa droga.

  4. Cukier jest uważany jako jeden z głównych powodów powstanie trądziku. Znów wracamy tu do stanu naszych jelit, ponieważ to one mają tak wielki wpływ na nasz organizm. Nie bez powodu co raz częściej mówi się że jelita to nasz drugi mózg. Warto pamiętać że nie wszystkie węglowodany są złe i mówimy dla uproszczenia o „cukrze białym”, czyli dodatku do żywności.

  5. Często trądzikowi towarzyszą nietolerancje pokarmowe lub to właśnie nietolerancją pokarmowy towarzyszy trądzik. Tak czy inaczej oznacza to że nie ma jednej uniwersalnej diety dla każdego. Rzeczywiście często typowa „dieta na trądzik” pomoże załagodzić stany zapalne ale może być tak że problem znajduje się głębiej.

Mój aktualny stan cery mnie zadowala. Nie mam żadnych aktywnych stanów zapalnych. Skóra nie jest nieskazitelna ale tak na prawdę u kogo jest?

Czy ma na to wpływ moja dieta? Szczerze wątpię. Mój przypadek miał niewiele wspólnego z układem pokarmowym. Ewidentnie był to problem hormonalny związany z źle dobraną antykoncepcją. Teraz moja gospodarka hormonalna jest inna. Po dwóch ciążach mój organizm zachowuje się całkiem inaczej. Na tę chwilę nie zmagam się z aktywnym trądzikiem. Czy tak już będzie zawsze. Nie jestem pewna.

Cieszę się że moja wiedza w tym temacie jest co raz większa. Moje holistyczne podejście pomaga moim podopiecznym i może w przyszłości pomoże też mnie.


Jeżeli zmagasz się z tym problemem nie czekaj. Tu nie chodzi tylko o Twoją cerę. Trądzik to często objaw choroby, który wpływa na nasze ciało ale i na zdrowie psychiczne. Często jest przed Tobą ciężka drogo do przejścia więc nie bój się prosić o pomoc!

Comments


bottom of page