top of page

Co to jest jedzenia intuicyjne?

Uproszczona definicja

Intuicyjne jedzenie (ang. intuitive eating) jest to filozofia odżywiania się, która zaleca odrzucenie ograniczeń dietetycznych i zwrócenie się ku temu, co określa się jako „mądrość ciała” – czyli uwrażliwienie się na fizjologiczne wskaźniki głodu i sytości oraz traktowanie ich jako jedynych wskaźników potrzeb żywieniowych. Przecież Ty znasz siebie najlepiej, swoje myśli, uczucia i doświadczenia. Tylko Ty wiesz kiedy jesteś głodny i jakie jedzenie Cię zadowoli.Brzmi jak fantazja. Jest to stan do osiągnięcia poprzez długotrwałe i dokładne poznanie swojego organizmu. Musisz nauczyć się rozróżniać bezwartościowe zachcianki od prawdziwych sygnałów głodu. Trzeba rozróżnić nudę od potrzeby przekąszania. Konieczne jest zrozumienie tego co daje nam zdrowie i energię a co zaspokaja nasze wyimaginowane potrzeby.


Łatwe zalecenia

  1. Odrzuć diety oferujące szybką i łatwą utratę wagi.

  2. Nie tłum swojego głodu, naucz się rozpoznawać nawet małe jego przejawy i szybko reagować na nie.

  3. Przestań walczyć z jedzeniem i wyrzekać się swojej potrzeby jedzenia.

  4. Przestań stosować surowe reguły, oceniać swoje wybory żywieniowe jako 'dobre' i 'złe' oraz siebie po ich spożyciu.

  5. Słuchaj sygnałów płynących z Twojego ciała, doceniaj poczucie sytości - sygnały odprężenia, pełności, a także mniejsza przyjemność ze spożycia kolejnych rzeczy

  6. Odkrywaj co w jedzeniu przynosi Ci satysfakcję i ciesz się jedzeniem.

  7. Naucz się zaspokajać swoje potrzeby emocjonalne bez użycia jedzenia np. posłuchaj muzyki, wyjdź na spacer itp.

  8. Szanuj i akceptuj swoje ciało, nie narzucaj mu nierealistycznych oczekiwań.

  9. Ćwicz dla przyjemności bo ruch to zdrowie, a nie by się odchudzać.

  10. Szanuj swoje zdrowie. Twoje wybory żywieniowe powinny być rozsądne, stanowić umiarkowanie między tym co smaczne, a tym co zdrowe.


Co dalej?


Te zasady mają nasz subtelnie prowadzić na drodze do wolności w odżywianiu.

Pamiętaj że jedzenie intuicyjne opiera się na INDYWIDUALNYM podejściu do swojego własnego organizmu. Żadna dieta nie da Ci tego co wsłuchanie się we własny organizm.

Droga do tej wolności jest długa ale warta każdej sekundy. Możesz podjąć ją ze wsparciem takich ludzi jak ja - coachów dietetycznych lub samodzielnie. Wiedzy na ten temat nie brakuje. Warto mieć wsparcie i mentora ale wybór należy do Ciebie.


Zazwyczaj zaczynamy od próby zmniejszania ogólnej ilości myśli o jedzenie, zwłaszcza tych negatywnych. Próbujemy oderwać się od diet i planów. “Go with a flow”.


Tutaj nie ma złych produktów, niezdrowego jedzenia, wyrzutów sumienia i rygoru. Brzmi jak bajka - skontaktuj się ze mną i spróbuj na własnej skórze.

Intuicyjne jedzenie to ciągłe poznawanie siebie, swojego ciała, swoich potrzeb by ulepszyć samego siebie.

Commentaires


bottom of page