top of page

Sen, a zdrowie

Sen pełni ważną rolę w naszym życiu wpływając na  rozwój, kondycję i urodę. Zdrowy sen sprzyja regeneracji całego organizmu. Zapewnia zarówno równowagę psychiczną, jak i fizyczną. Wyjątkowo korzystnie wpływa także na pracę ośrodkowego układu nerwowego. Sen odpowiada za gospodarowanie hormonami, oszczędność energii, “programowanie” pamięci i sprawne funkcjonowanie umysłu.

Przerwanie lub niedobór snu pojawiający się raz na jakiś czas nie ma większego wpływu na nasze zdrowie, pozostaje jedynie uciążliwością w trakcie dnia. Natomiast trwały brak snu niesie ze sobą więcej trudności. Może prowadzić do: nadmiernej senności, wahań emocjonalnych, braku koncentracji, kompulsywnego podjadania i obniżonej percepcji jakości życia. Nie ma wątpliwości, iż sen jest formą regeneracji, której potrzebujemy do codziennego funkcjonowania.

Głównym objawem przewlekłego braku snu jest nadmierna senność w ciągu dnia. Wyróżniamy jednak jeszcze inne symptomy, takie jak:

 1. Ziewanie

 2. Zły humor

 3. Zmęczenie

 4. Drażliwość

 5. Depresyjny nastrój

 6. Trudności w uczeniu się

 7. Zapominanie

 8. Niezdolność do koncentracji

 9. Brak motywacji

 10. Niezgrabność

 11. Zwiększony apetyt, łaknienie węglowodanów

 12. Zmniejszony popęd płciowy (spadek libido)

dobranoc

Ostatnie odkrycia:

Brak snu zwiększa głód, w sposób podobny do marihuany. Po złej nocy, ludzie najczęściej sięgają po „pocieszacze” w postaci niezdrowych, szybkich przekąsek. Zgodnie z nowym badaniem wysunięto wnioski, iż nie można oprzeć się jedzeniu. Brak snu zwiększa apetyt w sposób podobny do marihuany, podnosząc we krwi poziom substancji chemicznej, która zwiększa pragnienie jedzenia.

Deprywacja snu jest często przyczyną poważnych wypadków, niewydajnej pracy oraz znacznie wypływa na obniżenie ogólnej jakości życia. Brak wypoczynku zaburza zdolność mózgu do równoważenia emocji i umiejętności myślenia, obniża działanie mechanizmów obronnych organizmu i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Nie ma substytutu na dobry, regeneracyjny sen!

Comments


bottom of page