Sen pełni ważną rolę w naszym życiu wpływając na rozwój, kondycję i urodę. Zdrowy sen sprzyja regeneracji całego organizmu. Zapewnia zarówno równowagę psychiczną, jak i fizyczną. Wyjątkowo korzystnie wpływa także na pracę ośrodkowego układu nerwowego. Sen odpowiada za gospodarowanie hormonami, oszczędność energii, “programowanie” pamięci i sprawne funkcjonowanie umysłu.
Przerwanie lub niedobór snu pojawiający się raz na jakiś czas nie ma większego wpływu na nasze zdrowie, pozostaje jedynie uciążliwością w trakcie dnia. Natomiast trwały brak snu niesie ze sobą więcej trudności. Może prowadzić do: nadmiernej senności, wahań emocjonalnych, braku koncentracji, kompulsywnego podjadania i obniżonej percepcji jakości życia. Nie ma wątpliwości, iż sen jest formą regeneracji, której potrzebujemy do codziennego funkcjonowania.
Głównym objawem przewlekłego braku snu jest nadmierna senność w ciągu dnia. Wyróżniamy jednak jeszcze inne symptomy, takie jak:
Ziewanie
Zły humor
Zmęczenie
Drażliwość
Depresyjny nastrój
Trudności w uczeniu się
Zapominanie
Niezdolność do koncentracji
Brak motywacji
Niezgrabność
Zwiększony apetyt, łaknienie węglowodanów
Zmniejszony popęd płciowy (spadek libido)
Ostatnie odkrycia:
Brak snu zwiększa głód, w sposób podobny do marihuany. Po złej nocy, ludzie najczęściej sięgają po „pocieszacze” w postaci niezdrowych, szybkich przekąsek. Zgodnie z nowym badaniem wysunięto wnioski, iż nie można oprzeć się jedzeniu. Brak snu zwiększa apetyt w sposób podobny do marihuany, podnosząc we krwi poziom substancji chemicznej, która zwiększa pragnienie jedzenia.
Deprywacja snu jest często przyczyną poważnych wypadków, niewydajnej pracy oraz znacznie wypływa na obniżenie ogólnej jakości życia. Brak wypoczynku zaburza zdolność mózgu do równoważenia emocji i umiejętności myślenia, obniża działanie mechanizmów obronnych organizmu i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Nie ma substytutu na dobry, regeneracyjny sen!
Comments